polski   English  
 
polski   English  

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

Przeglądanie indeksów

Informacje

Statystyki

Liczba publikacji: 252932

Obecnie czytających: 108

Łączna liczba czytelników od dnia 2010-07-19: 15243439

Kanały RSS

Języki opisu

OAI

Wiadomości

28.07.2014

Dokładnie 100 lat temu wybuchła I Wojna Światowa. 28 lipca 1914 roku Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co było konsekwencją dokonanego miesiąc wcześniej w Sarajewie zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.
Z tej okazji powstał międzynarodowy projekt: WWI – 100 years / I Wojna Światowa – stulecie wybuchu, w którym udział biorą państwa z Grupy Wyszehradzkiej.
Celem projektu jest stworzenie oprogramowania, które pozwoli na wyszukiwanie na jednej platformie czasopism, druków zwartych, rękopisów, zbiorów graficznych, w tym fotografii i pocztówek, dokumentów życia społecznego oraz wydawnictw rzadkich i zbiorów kartograficznych z okresu I wojny światowej, mających znaczenie dla regionu Europy Środkowej. Multiwyszukiwrka ruszy już wkrótce.
Na stronie Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej można już teraz przeglądać stworzoną, w ramach projektu, kolekcję dokumentów cyfrowych Wojna Światowa 1914-1918 . Więcej informacji o projekcie znajduje się tutaj. »

11.07.2014

Już w najbliższą niedzielę (13.07.2014, godz. 21.00) czeka nas finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, który odbędzie się na stadionie Maracanã w Rio de Janeiro. Naprzeciwko siebie staną drużyny z Argentyny i Niemiec, więc fani piłki nożnej na brak emocji nie powinni narzekać. Niestety w tych rozgrywkach nie mogliśmy się cieszyć grą reprezentacji Polski, jednak kiedyś było inaczej :)
"Wygrajmy z Brazylią - będziemy mocarstwem piłkarskim!" taki nagłówek pojawił się w numerze 44 Przeglądu Sportowego z 1938 roku, kiedy to miały miejsce trzecie piłkarskie mistrzostwa świata.
W Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej zapaleni kibice mogą przejrzeć Przegląd Sportowy, najstarsze polskie czasopismo sportowe, z lat 1921-1939 z uzupełnianiami z innych bibliotek cyfrowych.
Życzymy ciekawej lektury, a w niedzielę wielu pozytywnych emocji!!! »

Więcej...

Wystawy

Najczęściej przeglądane

Więcej...

Ostatnio dodane

Ładowanie...