polski   English  
 
polski   English  

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

Przeglądanie indeksów

Informacje

Statystyki

Liczba publikacji: 358558

Obecnie czytających: 115

Łączna liczba czytelników od dnia 2010-07-19: 25484194

Kanały RSS

Języki opisu

OAI

Wiadomości

10.08.2017

Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnej wystawy: Bolesław Leśmian (1877-1937) - magia słów

W 2017 roku przypada 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. Bez wątpienia twórczość tego wybitnego poety była - i pozostaje - zjawiskiem niepowtarzalnym w naszej literaturze. Ten arcymistrz słowa czerpiąc z polskiego folkloru, tradycji literackich baroku, romantyzmu i Młodej Polski, stworzył jednocześnie swój własny, oryginalny język.
Metafizyczno-filozoficzna poezja Leśmiana pełna jest dialektyzmów, archaizmów i neologizmów (słynnych „leśmianizmów”). Jak uważa literaturoznawca prof. Michał Głowiński, poeta posługiwał się językiem tak, jakby go tworzył w trakcie pisania.

Przygotowaną w naszej bibliotece wystawą chcemy uczcić pamięć poety, dla którego wiersz był nie tylko myślą-obrazem-treścią, ale ponadto samodzielnym tworem słownym, który się z magii słów narodził i tę magię sam uprawia (tak to sformułował Leśmian w swoim szkicu „Z rozmyślań o poezji”). »

13.07.2017

14 lipca 2017 r. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej”.
Z okazji tego wydarzenia przygotowaliśmy dla Państwa wystawę Patrimonium : cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, prezentującą unikatowe obiekty wytypowane do projektu ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. Część z tych dokumentów udostępniana jest na szczególnych warunkach ze względów bezpieczeństwa i ochrony zbiorów. Dzięki projektowi czytelnicy będą mieli możliwość dotarcia do skarbów literatury, na co dzień niedostępnych. Niniejsza wystawa stanowi jedynie skromny wycinek kolekcji objętej projektem. W projekcie skupiono się na siedmiu rodzajach zbiorów: rękopisach, starodrukach, ikonografii, kartografii, drukach muzycznych, czasopismach oraz dokumentach życia społecznego. »

Więcej...

Wystawy

Najczęściej przeglądane

Więcej...

Ostatnio dodane

Ładowanie...