Bezpiecznie i kompleksowo w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej

2013-06-21

21 czerwca 2013 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej odbyło się spotkanie pt. Bezpiecznie i kompleksowo w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej.

Okazją ku niemu stała się zmierzająca ku końcowi realizacja projektu Bezpieczne i kompleksowe udostępnienie zasobów cyfrowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w sieci Internet. Etap I. Projekt ten, realizowany od 20 września 2010 r., obejmował digitalizację cennych zbiorów nie tylko Biblioteki Jagiellońskiej, ale również Wydziałowej Biblioteki Prawa oraz Biblioteki i Fonoteki Instytutu Muzykologii. Zaplanowano także utworzenie nowoczesnego, dwujęzycznego portalu Biblioteki Jagiellońskiej, zawierającego zintegrowane informacje o zasobach i e-usługach, modernizację serwerowni BJ i wdrożenie bezpiecznego systemu archiwizowania wytworzonych danych cyfrowych.

Spotkanie promujące i podsumowujące ten projekt stało się okazją, by zaprosić i zachęcić Bibliotekarzy ze wszystkich Bibliotek Uniwersytetu Jagiellońskiego do współpracy przy rozbudowie Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej.

Podczas spotkania przedstawiono podsumowanie efektów realizacji projektu i zarysowanie kierunków dalszego rozwoju JBC, prezentację kolekcji zawierających obiekty nienależące do Biblioteki Jagiellońskiej, publikację na żywo cyfrowej kopii książki, sposoby wyszukiwania w kolekcjach. Treść wygłoszonych prezentacji, afisz i program można znaleźć tutaj.

Inne aktualności