Ewa Bąkowska, jaką znaliśmy, jakiej nie poznaliśmy…

2012-04-11

Inicjatywa zorganizowania wystawy o Ewie zrodziła się tuż po Jej tragicznej śmierci. Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, lecąc na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W Katyniu został zamordowany Jej dziadek, generał brygady Mieczysław Makary Smorawiński (1893-1940).

Czytając wspomnienia o Niej odkrywaliśmy, jak wiele miała pasji, talentów, zainteresowań. Poprzez tę wystawę chcieliśmy pokazać możliwie pełny portret Ewy: bibliotekarki, wnuczki generała, uczennicy, studentki, harcerki, turystki, uczestniczki konferencji i stażów, autorki, bibliografki, wolontariuszki, kolekcjonerki. Dla wszystkich, którzy mieli okazję Ją poznać, była i pozostanie wzorem profesjonalizmu, odpowiedzialności, życzliwości, skromności, zaangażowania.

Na wystawie można zobaczyć liczne zdjęcia i inne materiały, pochodzące ze zbiorów Rodziny, kolegów ze szkoły, studiów, pracy, a także Biblioteki Jagiellońskiej, Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Uniwersytetu Dzieci w Krakowie. Wszystkim, którzy udostępnili swoje zbiory na wystawę, serdecznie dziękujemy.

Materiały o Ewie zostały podzielone na kilkanaście grup tematycznych. Prawie każdą grupę otwiera tekst wprowadzający, oparty na wspomnieniu o Ewie, opublikowanym w Biuletynie Biblioteki Jagiellońskiej [Bułat, Barbara: Ewa Teresa Bąkowska z domu Smorawińska (1962-2010) // Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej 2010 (druk 2011) s. 231-245].

Niniejsza e-wystawa jest nieco poszerzoną wersją wystawy, którą można było oglądać od 8 do 25 lutego 2011 r. w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy

Inne aktualności