Gazeta Lwowska z lat 1811–1939 dostępna w JBC

2011-10-04

Zapraszamy do czytelni czasopism JBC, gdzie zostały zamieszczone wszystkie roczniki Gazety Lwowskiej ukazującej się w latach 1811–1939.

Trochę historii:

Założycielami Gazety Lwowskiej byli bracia Kratterowie, urzędnicy austriaccy. Pierwszy numer ukazał się we wtorek, 2 kwietnia 1811 roku. Od tego czasu przez ponad 100 lat, bo do roku 1918, była organem prasowym władz zaboru austriackiego. Początkowo zamieszczano w niej jedynie ogłoszenia urzędowe, które stanowiły podstawę finansową Gazety. Pierwsze felietony, wiadomości krajowe oraz zagraniczne pojawiły się na łamach Gazety Lwowskiej dopiero w roku 1873, po objęciu stanowiska redaktora naczelnego przez Władysława Łozińskiego, który pismo zreformował i ubogacił. Od 1874 publikowano stały dodatek miesięczny Przewodnik Naukowy i Literacki poświęcony literaturze, historii, geografii, etnografii i ekonomii. Z pismem współpracowali m.in. Adam Krechowiecki, Ludwik Kubala, bracia Walery i Władysław Łozińscy, Karol Szajnocha, Józef Szujski, Alfred Wysocki.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Gazeta nabrała bardziej lokalnego znaczenia, funkcjonując obok innych pism ukazujących się w województwie lwowskim, jako źródło informacji o najważniejszych wydarzeniach rozgrywających się we Lwowie i jego okolicach. Była jedną z najdłużej ukazujących się gazet w Galicji. Pomimo upływu lat i przy zmieniających się warunkach politycznych ukazywała się nieprzerwanie od roku 1811 aż do wybuchu II wojny światowej. Pomimo licznej konkurencji przez ponad sto lat oparła się zmianom i modom, pozostając świadkiem życia kulturalnego i politycznego Lwowa.

Podczas II wojny światowej pod tytułem „Gazeta Lwowska” ukazywała się tzw. gadzinówka, oficjalny organ niemieckich władz okupacyjnych w języku polskim. Wysoki — jak na warunki okupacyjne — nakład (90 tys. egz. w 1943 r.) tłumaczyć można świadomą polityką niemiecką i wzmożonym naciskiem propagandowym na ludność polską. W roku 1944 wydawanie Gazety zostało zawieszone.

Gazeta Lwowska odrodziła się 24 grudnia 1990 r. za sprawą Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej i tym samym stała się organem Towarzystwa, odzwierciedlającym na swoich łamach jego działalność. Ukazywała się co dwa tygodnie, nawiązując swoim charakterem do tradycji wydawnictwa z lat 1811-1939. Niestety, w czerwcu 2007 r., ze względu na problemy finansowe, nastąpiła przerwa w wydawaniu Gazety Lwowskiej. Biblioteka Jagiellońska posiada w swoich zbiorach zasób Gazety Lwowskiej z lat 1990–2007, poszczególne woluminy można zamawiać do Czytelni Gazet Dużego Formatu. Zapraszamy!

Kliknij, aby przeglądać Gazetę Lwowską z lat 1811–1939.

Inne aktualności

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji