Prezent na Gwiazdkę w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej

2010-12-23

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Biblioteka Jagiellońska przygotowała zbiór literatury dziecięcej. W skład kolekcji wchodzą utwory Ignacego Krasickiego, Marii Konopnickiej, Walerego Przyborowskiego i innych znakomitych autorów.

Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Międzynarodową Dziecięcą Biblioteką Cyfrową, International Children's Digital Library (ICDL, http://en.childrenslibrary.org/). ICDL to projekt, którego celem jest pozyskiwanie i bezpłatne udostępnianie w Sieci najważniejszych dzieł literatury dziecięcej z całego globu ziemskiego. ICDL ma ułatwiać wzajemne zrozumienie dzieci wychowywanych w odmiennych kulturach, przyczyniając się do szerzenia tolerancji wobec innych religii, języków, poglądów. Ma też pomóc dzieciom w stawianiu pierwszych kroków w życiu globalnej społeczności.

Mamy nadzieję, że udostępnienie zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Międzynarodowej Dziecięcej Bibliotece Cyfrowej przyczyni się do wzrostu zainteresowania polską książką wśród najmłodszych użytkowników Internetu, a także wśród ich rodziców, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Kolekcja polskiej literatury dziecięcej ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w ICDL będzie systematycznie poszerzana.

Chcielibyśmy, aby klimat Świąt Bożego Narodzenia nastroił czytelników do spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym z książką, jeśli nie z tą tradycyjną, to z wirtualną.

Prezentację kolekcji można obejrzeć tutaj.

Inne aktualności