Bibliotheca Medica prof. Janusza Skalskiego

2012-02-27
Bibliotheca Medica

1 marca 2012 roku o godz. 14:00 w Bibliotece Jagiellońskiej zostanie otwarta wystawa pt. „Bibliotheca Medica prof. Janusza Skalskiego”. Wystawa jest zwieńczeniem wspólnej inicjatywy bibliotekarzy Biblioteki Jagiellońskiej oraz wybitnego kardiochirurga dziecięcego, prof. Janusza Skalskiego, kierownika Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej UJ Collegium Medicum.

Profesor Janusz Skalski jest bibliofilem i kolekcjonerem, gromadzącym ze szczególnym zainteresowaniem i znawstwem druki oraz instrumenty medyczne z minionych epok i współczesne. Wśród starodruków oraz druków nowych tworzących jego kolekcję znajdują się dzieła, których nie posiada Biblioteka Jagiellońska i które niejednokrotnie są rzadkością również w innych polskich bibliotekach. Dzięki życzliwości właściciela druki te stanowić będą depozyt cyfrowy w Bibliotece Jagiellońskiej — ich kopie cyfrowe znajdują się już w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej i są dostępne dla szerokiego grona odbiorców. To pierwszy depozyt cyfrowy w JBC i jeden z nielicznych tego typu zasobów w kręgu polskich bibliotek.

Podczas wystawy będą prezentowane oryginały zdigitalizowanych dzieł, jednocześnie będą również eksponowane ryciny oraz rzadkie i zabytkowe instrumenty medyczne pochodzące z prywatnej kolekcji prof. Skalskiego. W dniu otwarcia wystawy na platformie JBC uruchomiona zostanie wirtualna wystawa poświęcona tej kolekcji.

Wystawa będzie czynna od 2 do 15 marca 2012 roku; pn.-pt. godz. 10:00-15:00. Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej, al. Mickiewicza 22, Kraków, wejście od ul. Oleandry.

Inne aktualności