141. rocznica urodzin wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego

2023-10-03

3 października 1882 (wg kalendarza juliańskiego 21 września) w Tymoszówce przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich „ochrzczony z imienia Karol – Maciej, dziecię szlachciców guberni kijowskiej, czehryńskiego powiatu, Stanisława Bonawentury Mariana i Dominiki Teodory Anny, z domu baronówny von Taube, Szymanowskich”. Kraków, obok Zakopanego i Warszawy, był dla Karola Szymanowskiego miejscem bliskim i często odwiedzanym. To tutaj, w grudniu 1930 roku kompozytor został wyróżniony doktoratem Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Również w Krakowie, przy ulicy Grodzkiej mieszkali Zofia i Zdzisław Jachimeccy, jedni z najbardziej wypróbowanych przyjaciół kompozytora.

W Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Jagiellońskiej znalazły się dzięki temu, przekazane przez Zofię Jachimecką unikalne materiały związane z jego osobą – korespondencja, fotografie, autografy wczesnych pieśni: skomponowany w roku 1904 Łabędź, op. 7 do słów Wacława Berenta oraz Pieśni do słów Kazimierza Tetmajera, op. 2, powstałe w latach 1900-1902. Obok unikalnych materiałów rękopiśmiennych, jak przygotowany przez kompozytora dla Jarosława Iwaszkiewicza szkic fabuły libretta opery Król Roger, w Bibliotece przechowywane są również egzemplarze pierwszych wydań dzieł kompozytora, w tym opublikowane w roku 1906 przez Spółkę Nakładową Kompozytorów Polskich 4 Etiudy op. 4.

Poniżej przedstawiamy linki do opublikowanych na stronie JBC następujących dzieł kompozytora:

- Mazurki. Fortepian. Op. 50 nr 1

- 4 Etudes : pour piano : op. 4 : séparément No. 3

- Das Hafis Liebeslieder : Nachdichtungen von Hans Bethge (erste Reihe) : Op. 24

- 9 preludes : pour Piano : Op. 1 No. 8 Es moll

Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi na stronie Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej innymi dziełami Karola Szymanowskiego

Inne aktualności