Tydzień Open Access w Bibliotece Jagiellońskiej

2012-10-19

Tegoroczny Tydzień Open Access jest obchodzony od 22 do 28 X 2012. Idea Open Access (otwartego dostępu) polega na swobodnym, powszechnym i trwałym udostępnianiu publikacji w sieci Internet. Z tej okazji zapraszamy na serię wykładów dotyczących Open Access w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej, które odbędą się w dniach 22-24 X 2012, o godz. 14:00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej. Wykłady poprowadzą: Adrian Drabik, Joanna Hoły, Bartłomiej Siedlarz oraz Leszek Szafrański.

Harmonogram wykładów:
22.10.2012
Adrian Drabik
Open Access
23.10.2012
Leszek Szafrański
Wyszukiwanie informacji w otwartych zasobach Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej
24.10.2012
Joanna Hoły
Cztery razy C, czyli opowieść o licencjach
24.10.2012
Bartłomiej Siedlarz
Użytkowanie zasobów Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej

Idea Open Access jest szczególnie bliska środowisku bibliotekarskiemu, dlatego zwracamy się z prośbą do Użytkowników o wypełnienie krótkiej ankiety. Jej wyniki pozwolą nam zorientować się, jakie jest Państwa nastawienie do idei Open Access, a zawarte w niej pytania dotyczące funkcjonalności Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej pozwolą na dostosowanie biblioteki cyfrowej do Państwa potrzeb. Aby wypełnić ankietę, kliknij tutaj.

Biblioteka Jagiellońska wspiera działania na rzecz idei Open Access, dlatego 22 maja 2012 r. z inicjatywy dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej, prof. Zdzisława Pietrzyka, miała miejsce akcja Autorzy Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej, podczas której wybitni polscy humaniści przekazali licencje na udostępnienie skanów swoich prac w sieci Internet.

W ramach tygodnia Open Access wyselekcjonowaliśmy przykładowe dokumenty, jakie można bez przeszkód obejrzeć w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej z jakiegokolwiek miejsca na świecie w wybranym przez siebie momencie.

Self-archiving w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej

Szanowni Użytkownicy. Razem jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie demokratycznego społeczeństwa wiedzy, dlatego zachęcamy pracowników i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego do publikowania swoich prac w trybie Open Access w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej. Udostępniliśmy krótki tutorial przedstawiający sposób publikacji w naszej bibliotece cyfrowej.

Inne aktualności