Projekt Patrimonium
16 stycznia 2017 została podpisana umowa o dofinansowanie projektu „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej”. Projekt będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, Poddziałanie 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.
Projekt powstał w celu udostępnienia cyfrowych wersji zbiorów bibliotecznych stanowiących cenne i unikalne polskie dziedzictwo kulturowe. Zdigitalizowane i udostępnione zasoby kultury będą pochodziły ze zbiorów dwóch największych bibliotek w Polsce: Biblioteki Narodowej (BN) i Biblioteki Jagiellońskiej (BJ), których zbiory ze względu na wyjątkową wartość i znaczenie są zaliczane do Narodowego Zasobu Bibliotecznego na podstawie ustawy i aktów wykonawczych.
Wszystkie obiekty wybrane do projektu należą do domeny publicznej i będą udostępniane na portalu Polona oraz na portalu Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej. Dzięki temu dostęp do Narodowego Zasobu Bibliotecznego będzie nieograniczony.
Realizacja projektu potrwa trzy lata. Do 2020 roku zdigitalizowanych zostanie milion obiektów z czego 348 734 dokumenty będą stanowiły obiekty BJ. Zbiór ten tworzy; 5500 rękopisów, 10000 starodruków, 550 arkuszy map, 50 atlasów, 2000 fotografii i rycin, 4000 druków muzycznych,13740 numerów czasopism konspiracyjnych, 1046 druków ulotnych, 1672 afiszy oraz 310176 czasopism.
Działalność Upowszechniająca Naukę
W ramach kontynuacji założeń projektu Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa od 2011 roku w ramach Działalności Upowszechniającej Naukę realizowane są zadania wspierające rozwój polskiej nauki poprzez jej upowszechnianie, promocję i popularyzację.
Inne projekty
Biblioteka Jagiellońska realizowała zadanie polegające na digitalizacji narodowego zasobu bibliotecznego w swoich zbiorach w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2015r. pt. "Dziedzictwo Kulturowe", priorytet "Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego".
Etap I projektu zakładał ochronę i zabezpieczenie zabytkowych zbiorów bibliotecznych, a także rozwój zasobów cyfrowych w dziedzinie kultury poprzez digitalizację unikatowych zasobów i rozbudowę Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej.
Etap II miał na celu przede wszystkim zabezpieczenie i upublicznienie zabytkowych zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej poprzez konserwację zachowawczą, digitalizację i szerokie udostępnienie w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej, prowadzące do rozwoju narodowych zasobów cyfrowych w dziedzinie nauki i kultury.
W roku 2014 Biblioteka Jagiellońska w partnerstwie z Biblioteką Morawska w Brnie, Biblioteką Narodową w Warszawie, Biblioteką Chemiczną Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie, Biblioteką Uniwersytecką w Bratysławie oraz Biblioteka Narodowa w Budapeszcie realizowała projekt finansowany w ramach Funduszy Wyszehradzkich.
Najważniejszym rezultatem projektu było stworzenie oprogramowania, które pozwoliło na zebranie na jednej platformie agregującej metadanych dokumentów cyfrowych z okresu I wojny światowej, mających znaczenie dla regionu Europy Środkowej. Wybrane zbiory zostały skatalogowane i zdigitalizowane.
Bezpieczne i kompleksowe udostępnienie zasobów cyfrowych UJ w sieci Internet. Etap I
20 września 2010 r. w Sali Senackiej Collegium Novum odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu Bezpieczne i kompleksowe udostępnienie zasobów cyfrowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w sieci Internet. Etap I. Umowę podpisali Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara oraz Pełnomocnik Rektora UJ ds. funduszy strukturalnych prof. dr hab. Adam Juszkiewicz i Kwestor UJ dr Maria Hulicka, w obecności JM Rektora UJ prof. dr hab. Karola Musioła oraz przedstawicieli Biblioteki Jagiellońskiej.
Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2010 r. i trwała przez 3 lata. Łączny koszt zadania wyniósł 2 838 624,00 zł, z czego 2 128 968,00 zł pochodziło z dofinansowania Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.
Projekt Bezpieczne i kompleksowe udostępnienie zasobów cyfrowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w sieci Internet. Etap I obejmował digitalizację zabytkowych zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, należących do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Jego celem było ich zabezpieczenie, a także utrwalenie i udostępnienie szerszemu odbiorcy. W ramach projektu zostało zabezpieczonych, zdigitalizowanych, a następnie udostępnionych w postaci cyfrowej 2500 unikalnych w skali kraju woluminów druków (m.in.: „Dziennik Kijowski”, „Kurier Lwowski”, „Kurier Polski”, „Dziennik Urzędowy Województwa Krakowskiego”, „Gazeta Muzyczna”, broszury muzyczne z XIX i pierwszej połowy XX wieku).
Większość tych zbiorów podlegała ciągłemu i nieodwracalnemu procesowi niszczenia spowodowanego m.in. rozpadem kwaśnego papieru — digitalizacja uchroniła je przed całkowitą ich utratą, a jednocześnie umożliwiła nieograniczony dostęp do nich w sieci Internet.
W ramach projektu utworzono także nowoczesny, dwujęzyczny portal BJ zawierający zintegrowane informacje o zasobach i e-usługach BJ, przeprowadzono zostanie modernizację serwerowni BJ oraz wdrożenie bezpiecznego systemu archiwizowania wytworzonych danych cyfrowych.